Beata, "nemokamos programos" angliškai vadinamos "freeware". Terminas "laisvos programos" buvo pasirinktas todėl, kad yra milžiniškas skirtumas tarp "atviro kodo programos" ir "nemokamos programos". Tam kad atskirtumėm kada kalba eina apie nemokamas programas, o kada apie atviro kodo ir reikalingi šie skirtingi terminai.
Čia pasireiškia anglų kalbos žodžio "free" daugiaprasmybė: jis gali reikšti ir "laisvas" (pvz., laisva žmogaus valia) ir "nemokamas" (pvz., nemokamas alus). Jūs pritaikėte antrąją reikšmę, nors kalbant apie atvirą kodą labiau tinka pirmoji reikšmė, nes kalbama apie žmogaus valią daryti su tomis programomis ką nori (tobulinti, pritaikyti sau, platinti ir t.t.).
Pateiksiu porą pavyzdžių:
OpenOffice yra laisva programa, nes jos licencija numato, kad kiekvienas žmogus paėmęs šios programos kodą gali daryti ką nori - ją nagrinėti, pritaikyti sau, suprogramuoti kokius norima papildinius (jei tik moki) ir platinti šią programą.
Kitas ir visai priešingas polius - Skype. ji yra nemokama, tačiau jos licencija labai griežtai reikalauja nieko nedaryti su pačia programa - jos neanalizuoti, giežtai reikalaujama net nebandyti ieškoti ir taisyti klaidų ir aplamai joje vartotojui paliekama tik galimybė maigyti jau sukurtus mygtukus.