Labas vakaras,
tikiuosi, neįsižeisi, šiandien aš rašysiu vienaskaita.

Sveiki gyvi, aš naujokas šiame forume, o užsiregistravau kaip tik dėl to, kad man nepatinka šis bei tas, o viso to židinys manu esant šį forumą, t.y. jo narius. Jau mačiau kai kuriuos veidus čia, labai aktyviai dalyvaujančius diskusijose, komentarų skiltyse kituose portaluose. Kadangi nenoriu registruotis bereikalingai keliuose portaluose, rašau čia, nes manau, kad kas nors iš jų, kairiųjų lixistų radikalų, išgirs mane.
Forumo administratorių noriu paprašyti neišmesti manęs, kadangi čia yra atviro kodo, taigi ir laisvą žodį propaguojantis, forumas. Iki kolei nepažeisiu oficialių forumo taisyklių, o juose nėra nurodyta, kad draudžiama apie tai kalbėti, manęs nėra reikalo manęs banint.
O niekas ir nebanins, nereikia taip blogai apie mus galvoti!

Bet bijau, kad būsi bent keletu metų pavelavęs.
Kreipinyje „jūs“ ir jo formose aš turiu Linux gerbėjus ir atviro kodo mylėtojus.
<...> monopolija <...> linuxistai <...> pavydas <...> pinigai <...> Lietuvos ryto forume <...> Šmeižto kompanija <...> blusa bando pasirodyti esanti geriausia už dramblį <...> Windows XP nebuvo super stabilus, būdavo ir restartavimų bereikalingų ir naglų išsišokimų. Bet viską vėliau, kaip pažengęs vartotojas susikonfigūravau ir problemų nebuvo. <...> patys Linux nebuvo super duper draugiški namų vartotojui <...> kopijuojama/kuriama ir KDE aplinka, su kuria dar ir užlūždavo kompiuteriai. Linuxistai labiau įžvelgia Windows nesėkmes ir tapatina tatai su Microsoft monopolija, o savų klaidų ir nesėkmių kažkodėl neįžvelgia.
Atleisk, kad pratryniau – tiesiog nenorėjau tokios ilgos citatos palikti.
Jei peržvelgtum šį forumą atidžiau, pastebėtum, kad dauguma diskusijų jame ir vyko būtent XP laikais, ar net anksčiau, t.y. tada, kai „Microsoft“ ne tik buvo žymiai agresyvesnė (blogąja prasme), negu dabar, bet ir stabdė progresą. Tais laikais internetas daugeliui išties buvo sinonimiškas su žydra „e“ raide, kurią „Microsoft“ penkeriems ilgiems metams užkonservavo ties šeštąja versija (kol fanatikai, panašūs į šio forumo narius, pagaliau pasiekė, kad IE naudojimas imtų stabiliai kristi ir nukristų pakankamai, kad „Microsoft“ susirūpintų). Šiemet MS rodos žada išleisti naują naršyklę – „Spartan“. Aš turiu apie ją teoriją: per tuos metus, kol naujausia IE versija buvo 6, paskui 7, paskui 8..., ši naršyklė įgavo tokį blogą įvaizdį, kad iki šiol nesugeba jo atitaisyti – todėl MS dabar ir keis savo naršyklės pavadinimą.

Kalbant apie nešvarius žaidimus – ar yra tekę girdėti, kad MS kompiuterių gamintojams, norintiems greta „Windows“ siūlyti ir alternatyvias OS, savo operacinę sistemą siūlydavo brangiau? Arba – ar yra tekę skaityti apie Amerikoje populiarius programinės įrangos patentus ir kodėl jie yra netikę, ir apie patentų karus? Beje, pastarasis punktas yra ne tik apie MS.
Kalbant apie atskirus veikėjus forumuose – aišku, kiekvienas turi savo nuomonę, ir vieni moka ją išsakyti mandagiai, o kiti nemoka. Manau, jog ir tų, ir tų atsiranda visose grupėse.
Kaip pliusus jūs įžvelgiate šiuos apsketus:
• Linux mažiau užima vietos negu Windows.
Privalau paprieštarauti. Išbandžiau labai daug Linux distribucijų, ir nerradau nė vienos pilnavertiškai veikiančios, kurių instaliacinis paketas užima iki 1.2 GB (prieš porą metų paprastas Ubuntu sutilpo iki 800 MB, dabar išaugo jau ir iki 1.1 GB).
Tikrai yra nedidelių distribucijų, tik kad gal joms paklausa sumažėjus. Kitas dalykas – gal žinai, kiek užima „Windows“ su visais atnaujinimais? Palygink tą skaičių su analogišką funkcionalumą siūlančia „Linux“ distribucija – manau, pamatysi gan žymų skirtumą.
Kodėl kai kai kurios distribucijos neturi normalaus dekstopo, nors skelbiasi kaip „user friendly“?
Suprantama, kad jūs atsikirsit, kad neva norit išsiskirti iš Windowsų ir kad negali būti vienodai. Betgi evoliucija! Norėdami prisitaikyti turite evoliucionuoti! Antraip jūs neišlipsit iš 1% rinkos dalies.
Šituose dideliuose paketuose ( < 1.2 GB) nerandu to būtino user-friendly funckionalumo kuris yra netgi tokiuose senuose produktuose kaip Windows 95 ar dar senesnėse sistemose. Vėlgi paminėsiu – evoliucija! Jei konkrečiai tai kalbu apie taskbarus, dešinio pelės klavišo panaudojimą, taip pat didelė problema su langų antraštėmis ir control box. Visose distribucijose skiriasi, nėra standarto, tai nėra minimize, ar tai nėra maximize, ar tai dar kažko. Tiesa, dabar pastebėjau kopjuojate funkcionalumą Windows 7 langų, kaip antai dvi programos po lygią pusę ekrano dalį užima. Sveikintina.
Taigi kas iš tų kelių šimtų MB jeigu nėra būtinų user-friendly funkcijų?
• Linux Fedora, galbūt ir kai kurios kitos OS neturi apačioje taskbaro. Kad pasiekti kitas atidarytas programas reikia keisti „darbalaukius“, arba spaudinėti per aplinkui, kad atsidarytų šoninis taskbaras. Kokiems velniams panaikintas minimizebox, kad neįmanoma suskleisti nenaudojamą programą???
O čia ir aš paprieštarausiu: taskbaras apačioje nėra „būtinas user-friendly funkcionalumas“. Visiškai sutikčiau, kad tai yra „Windows vartotojui labai įprastas funkcionalumas“, tačiau sakyti, kad jis būtinas ir be jo nieko nebus – sakyčiau gerokai perdėta. Juk net patys „Windows“ aštuntojoje versijoje mėgino jo atsikratyti ir išrasti kažką naujo. Kaip pats rašei – „betgi evoliucija!“
Tai viena.
Kita – „Linux“ atmainų (distribucijų) yra tikrai nemažai. Tarp jų yra daugybė turinčių taskbarą. Tiesą sakant, tu jį gali turėti praktiškai bet kurioje „Linux“ atmainoje, tereikia pasirinkti tau patogiausią darbalaukio aplinką. Žinoma, kone kiekviena atmaina kažkurią aplinką siūlo „by default“, tad kol nesi įgudęs, geriausia rinktis tokią OS, kurioje tau patiktų numatytoji aplinka ir nereikėtų kažko ieškoti papildomai. Tavo minėtoji KDE aplinka, kiek žinau, vis dar turi taskbarą. „Ubuntu“ naudojama „Unity“ aplinka turi taskbarą, tik jis šone. „
Linux Mint“ siūlo rinktis net iš keleto aplinkų, kurių visos, panašu, turi taskbarą. „Gnome“ aplinka turi dvi veiksenas – naujovišką ir klasikinę, pastarojoje galima įsidėti taskbarą (o gal jis ir iškart yra, nepamenu). Galėčiau vardinti ir vardinti.
Kalbant apie „Gnome“ – joje (bent jau anksčiau) priemonių juostų darbalaukyje funkcionalumas buvo apskritai labai lankstus – galėjai turėti po (o gal ir ne po vieną – nepamenu) juostą kiekviename ekrano šone, ir į kiekvieną juostą galėjai susidėti norimus valdiklius. Patinka programų sąrašas ekrano apačioje – įsidedi į apačią. Patinka viršuje – įsidedi į viršų. Sprendi pats.
• Linux virtualūs darbalaukiai
Jie nėra patogūs kai reikia perjunginėti specialiai skirtingiems programų langams, mat kai kuriose user-friendly Linux distribucijose net nėra taskbaro, o jų vietą užėmė šoniniai dekstops-bar.
Tai, ką nupasakojai, man panašu į naujoviškąją „Gnome“ veikseną. Sutinku, prie jos reikia priprasti (ko aš taip ir nepadariau). Kai išėjo „Gnome 3“, kurioje ši veiksena pirmąkart pradėta naudoti, buvo labai daug nepatenkintų.
Tačiau jeigu žiūrėti į virtualius darbalaukius apskritai – tai nėra blogas dalykas. Tai padeda sugrupuoti langus ir lengvai persijungti tarp tų grupių. Labai patogu, kai turi atsidaręs daugiau langų, negu telpa į ekraną vienu metu, ir ypač patogu, jeigu tuos langus galima sugrupuoti logiškai (pvz., viename darbalaukyje galbūt rengi dokumentą, o kitame turi atsidaręs naršyklę su „Youtube“ grojaraščiu ar pan.)
Tačiau niekas tavęs neverčia jų naudoti, jeigu nepatogu. Darbalaukių kiekį paprastai galima susimažinti iki vieno.

• Blizgučiai
„Vai, pažiūrėkit kokia blizganti ir graži OS“ — tai tik akių dūmimas, siekiant pervilioti Windows 7/8 vartotojus į Linux. Panašu, kad kai kurie susiviliojo, bet dalis iš jų, patys tai parašė, perbėgo atgal į Windows, pamatę, kad be tų blizgučių daugiau nieko nėra (sąlyginai).
Blizgučiai yra galimybė pasigražinti OS, jeigu nori. Niekas neverčia to daryti, jeigu nenori. Man pačiam buvo laikas, kai norėjau, kad mano OS atrodytų kuo originaliau – ieškojausi gražesnių piktogramų, gražesnės temos. O dabar va sėdžiu su defoltais, ir nesuku galvos. Nemanau, kad blizgučiai yra pagrindinis kieno nors argumentas už „Linux“.
• Stabilumas
Netgi Windows 7/8 laikais jūs dar giedate tą pačią giesmelę. Windows 7/8 yra stabilūs. Netgi programoms prarijus visus esamus RAM‘us. Bent jau man, niekada nebuvo nulūžęs, pakibęs, restartavęsis ir panašiai. Visi šie fokusai būdavo ant Windows XP, bet nuo Windows 7 daug kas pasikeitė. Čia aš kalbu apie namų kompiuterius, ne serverinius.
Aš asmeniškai savo Windowsuose vykdau daug sudėtingų programų, reikalaujančių resursų, ir nebuvo nei užstrigę nei pakibę. Sulėtėjimas tikriausiai įmanomas kompiuterio perkaitimo ar individualios programos bug‘o metu.
Sutinku.
Matai, linuksistai langines yra matę labai seniai, o kai pamato dabar, dažniausiai tai turbūt būna daugmaž tokia situacija: ateina draugelis su visiškai virusuotu ar dėl kitų priežasčių stringančiu kompiuteriu, ir prašo pagalbos. Su veikiančiais „Windowsais“ pas linuksistus tiesiog niekas neina, todėl jie ir susidaro tokią nuomonę – viskas iš savo patirties (na, ir kažkiek iš fanatizmo aišku).

• Mažai resursų reikalauja
Kaip pliusą jūs aspektuojate, kad Linux mažai resursų reikalauja — puiku, Netbookams, Smartfonams, ir seniiems, dešimties metų kompiuteriams tai į sveikatą. Bet reikia prisiminti istoriją, kad kompiuterių techninis progresas prasidėjo nuo Windows pirmųjų langų, mat jie reikalavo vis daugiau atminties! Vaizdo atminties irgi! Procesoriaus greičio irgi reikalavo didesnio! Taip, kad padėkokite Microsoft, kad išjudino progresą kompiuterių rinkoje, nes vargu ar su taupiais Linux pavyktų pažaisti daugumos taip mėgiamų žaidimų. Pažanga reikalauja progreso, arba evoliucijai valio! Jei naudotumėmės telegrafo linija, nes tai paprasta ir nereikalauja daug resursų, niekada neturėtumėme interneto, nes tai sudėtingas projektas, kurį įgyvendino tuo metu net kelios skirtingos bendruomenės – JAV ir Britanija.
Tai kame čia pliusas, kad OS reikalauja DAUGIAU!? Kuo mažiau atminties suvalgo OS, tuo jos daugiau lieka tiems patiems žaidimams, tad nežinau, kame čia privalumas.
Kitas dalykas, kad bent mano nuomone, šiuolaikinės „Linux“ sistemos savo reikalavimais ne ką tenusileidžia šiuolaikinėms „Windows“. Panašu, kad atėjo tokie laikai, kai operacinei tiesiog nebereikia daugiau atminties – dabar jos reikia programoms (pvz., „Firefox“ mano kompe šiuo metu valgo virš 2 GB atminties, nes turiu apie atvertų 300 kortelių – tai yra, vien mano naršyklė naudoja daugiau atminties, negu visos kitos programos kartu paėmus.
• Programų gausa
Kažkurio nario pranešime, GODhack, o gal pingviniuko, skaičiau, kad Linux turi daug daug smulkių programų. Marketinginis žingsnis prisivilioti daugiau Windows vartotojų į Linux su antrašte „Atviras kodas“.
„Linux“ turi tikrai daug programų. Ir dauguma jų nemokamos.
• Linux distribucijų gausa
Tai ir pliusas ir minusas, nes nėra standartų visuose distribucijose. De facto stantardas tiktais Linux branduolys, visa kita nelabai. Žmonija nori standartų, o ne skirtingų distribucijų, jų individualizavimo ką pateikiate kaip privalumą. Neva, kad Windows pasikeitus temą per daug nesikeičia. Jums tai minusas? Windowsistams ne. Tai nėra grožėjimasis aplinka, kurią jūs pateikiate kaip teigiamą apsektą. Darbas kompiuteriu yra misija, kuriai pašaliniai objektai neturi turėti per didelės įtakos.
Kaip tik neseniai šia tema su kolega ginčijausi. Aš sakiau, kad distribucijų gausa trukdo „Linux“ judėti vieningo tikslo link, o jis sakė, kad vieningo tikslo tiesiog nėra, o ta gausa parodo, kokie žmonės yra skirtingi ir suteikia galimybę kiekvienam atrasti ar susikurti tai, kas patogiausia jam. Visiškai sutinku, kad šita lazda turi du galus.
• Atviras kodas
Nesuprantu kokio velnio paprastus vartotojus kaltinate atviro kodo nežinojimu, kad neva viskas nupiratauta. (Kas dėl piratavimo, patys papirataukit, negrauš pavydas bambos). Juk dauguma naudojasi atviro kodo MOZILLA FIREFOX naršykle. Pasižiūrėkit į statistiką naršyklių rinkoje.
Keistas požiūris – „patys papirataukit“. Tai maždaug, „jeigu aš noriu alyvuogių, bet man gaila mokėti už jas pinigų, tai kodėl tiesiog nenugelbus jų iš parduotuvės, juk ji net nepajaus“? Keista man, kai žmogus, prisistatantis programuotoju, šitaip negerbia kitų programuotojų „sunkaus darbo“ (citata). Mano nuomone, jeigu Jonas parašė programą, tai jis turi tam tikrą teisę pasirinkti kainą, už kurią man ją parduoda, ir sąlygas, kuriomis parduoda. Jeigu man sąlygos tinka, aš iš jo programą perku, jeigu netinka, einu ieškoti alternatyvų, arba samdyti Antano, kad jis man parašytų analogišką programą. Arba galiu pasiūlyti Jonui didesnę pinigų sumą mainais už papildomas teises. Variantas „galiu Joną tiesiog apgauti“ yra paprasčiausia nepagarba tiek jam, tiek sau.
Beje, iš savo patirties galiu pasakyti, kad tikrai galima sėkmingai išgyventi ir nepirataujant programų (apie filmus nekalbu – dar laukiu tokios dienos, kol Lietuvoje atsiras kas nors panašaus į „Spotify“, tik siūlys mokėti abonentinį mokestį už filmus). Iš visų mano kompiuteryje esančių programų tik dvi yra vogtos, ir be abiejų jų laisvai išsiversčiau. Visiškai arba laikinai nemokamų programų laikais namų vartotojui piratauti nėra jokio reikalo.
O visos kitos programos — nesakau, kad blogos, bet stereotipo, kad kas yra mokama tas geriausia, neišvarysite.
Galbūt. Bet tai nepadaro to stereotipo nė kiek artimesniu objektyviai tiesai, jei tokia yra.
Pavyzdžiui, jeigu darytume prielaidą, kad tavo (ar mano) mama kompiuterį naudoja tik internetui, elektroniniam paštui, vaizdo klipų iš „Youtube“ peržiūrai ir vienam – kitam dokumentui atspausdinti, ir taip pat darytume prielaidą, kad „Linux“ su šitais dalykais (o taip pat su kompiuterio įjungimu, išjungimu ir suspendavimu) susitvarko be problemų, tai pasakyk man, ką ta mama išloštų, sumokėjusi už „Windows“? Mano manymu, nieko. Pinigus išleido, o pridėtinės vertės tiesiog neišnaudoja. O kadangi jos įsigytas produktas yra žymiai populiaresnis visokių šmikių taikinys, tai dar ir turi papildomų vargų.
Kita vertus, jeigu tavo (ar mano) mama maketuoja kokį nors žurnalą, ir visi aplink ją šitam reikalui naudoja kokią nors „Adobe InDesign“, tai gal nelabai ji ir turi tą pasirinkimą – sumoka pinigus, ima kompiuterį su „Windows“ (arba obuolį), ir dirba savo darbus.
Kitaip sakant, programų gerumas ar blogumas yra subjektyvūs dalykai. O stereotipai būna ir klaidingi.
Apie mane
Aš save sieju su programavimu, su kryptį turinčia operacine sistema. Aš išbandžiau daug Linux distribucijų, susidraugavau šiek tiek su Terminalu, deja draugiškumo jis neprideda namų vartotojams. Išbandžiau visas Microsoft operacines sistemas, pradedant MS-DOS susipažinimu ir Windows 1.0 ir baigiant Windows 8.1 Galiu pasakyti, kad Windows iki Windows XP tikrai buvo katastrofiški, stabilumu nusileidžiantys Linuxams, bet ir Linuxai draugiškumu daug kuo nusileido. Ligi šiol Linux nelabai turi kryptį, kaip tai ir minėjo vienas aršesnių Linux kritikų. Aš kaip programuotojas, lieku „Microsoft monopolijos šešėlyje“, bei naudosiu tokias technologijas, kurios Linux‘suose dar nėra pilani įgyvendintos. Nemokama Visual Studio Express versija nenusileidžia jokiems atviro kodo kompiliatoriams.
Tai tiek šioje ilgoje mano kalboje, tenorėjau psakyti, kad pasižiūrėkite ir į savo monopolinę padėtį serverių ir smartfonų rinkoje. Na, Smartfonų nelabai pasisekė, viso labo 50% rinkos užimate, bet Windows, jūsų piktdžiugiškai laimei teužima 2%.
O aš pasikartosiu, kad „Microsoft“ dabar jau nebėra tas baisusis priešas, kuris kadaise buvo. Tavo atviras laiškas gerokai pavėluotas.